Kultura smaku i stołowe pyszności w świetle przepisów kucharskich z domowego archiwum Potockich i Ostrowskich z Maluszyna oraz popularnego poradnika pt. „Praktyczny kucharz warszawski”
Streszczenie w języku polskim
Temat kulinariów, uwzględniający kontekst kulturowy, jest jak najbardziej zasadny, jeśli wziąć pod uwagę znaczenie posiłków w życiu człowieka, społeczne i właśnie kulturowe uwarunkowania biesiady jako spotkania, liczne powiązania z obyczajowością, procesami kulturowej trwałości, ale i zmiany kształtowanej przez różnorodne czynniki, np. modę czy wzrost zamożności i postęp cywilizacyjny. Problematykę badawczą zawężono do prezentacji jedynie wybranych przepisów kulinarnych pochodzących z podworskiego archiwum znajdującego się w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi, określanego jako Archiwum Potockich i Ostrowskich z Maluszyna, skonfrontowanych z przepisami zawartymi w popularnym poradniku rozprowadzanym przez wydawnictwo Ferdynanda Hösicka. Wśród celów przyświecających niniejszej publikacji znajduje się zadanie skomentowania prezentowanych przepisów kulinarnych i niejako ich osadzenia w czasie we wspomnianym już kontekście kulturowym, m.in. choćby poprzez przykładowe porównanie z przepisami pochodzącymi z popularnych wówczas publikacji.
Słowa kluczowe
Pełny tekst:
PDFBibliografia
ŹRÓDŁA ARCHIWALNE
Archiwum Państwowe w Łodzi, Archiwum Potockich i Ostrowskich z Maluszyna, Przepisy kucharskie i gospodarcze, XVIII–XIX, t. IV-9.
LITERATURA
Kitowicz J., Opis obyczajów za panowania Augusta III, Warszawa 1985.
Poradnik dla młodych gospodyń. Praktyczny kucharz warszawski, zawierający 1503 różnych przepisów, Warszawa 1902.
Studnicka-Mariańczyk K., Siedziba ziemiańska Korabitów Ostrowskich w Maluszynie, Warszawa 2014.
Wrangham R., Walka o ogień. Jak gotowanie stworzyło człowieka, Warszawa 2009.
DOI: http://dx.doi.org/10.17951/f.2022.77.171-184
Data publikacji: 2022-12-30 12:38:52
Data złożenia artykułu: 2021-08-22 16:36:30
Statystyki
Wskaźniki
Odwołania zewnętrzne
- Brak odwołań zewnętrznych
Prawa autorskie (c) 2022 Karolina Studnicka-Mariańczyk
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.