- Cel i zakres tematyczny czasopisma
- Działy
- Proces recenzji
- Harmonogram publikacji
- Polityka Open Access
- Indeksowanie w bazach
- Oświadczenie o przestrzeganiu określonych standardów etycznych
- Lista Recenzentów
Cel i zakres tematyczny czasopisma
Annales UMCS, sectio B (Geografia, Geologia, Mineralogia i Petrografia) jest recenzowanym czasopismem naukowym wydawanym przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Czasopismo ukazuje się w sposób ciągły od 1946 r. Publikowane są w nim artykuły (w języku polskim lub angielskim) z zakresu szeroko pojętych nauk o Ziemi. Redakcja jest zainteresowana w szczególności pracami badawczymi z dziedziny geologii, geografii fizycznej, społeczno-ekonomicznej i turyzmu, gospodarki przestrzennej, geoinformatyki oraz z zakresu nauk pokrewnych. Annales UMCS sec. B jest czasopismem otwartym, skierowanym do szerokiego grona odbiorców reprezentujących zarówno grono naukowe, jak praktyków życia gospodarczego.
Działy
Artykuły
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Recenzje
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Sprawozdania z konferencji
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Biogramy
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Komunikaty naukowe
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Kronika
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Spis treści
Przesyłanie tekstów aktywne | Zindeksowane | Recenzowane |
Proces recenzji
Zasady recenzowania tekstów zgłoszonych do publikacji są zgodne z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zawartymi w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”.
1. Artykuły przesłane do Redakcji są wstępnie weryfikowane przez zespół redakcyjny pod względem formalnym i merytorycznym. Teksty zawierające ewidentne błędy (np. nieprzestrzeganie zasad formatowania, niekompletny materiał graficzny, brak struktury artykułu naukowego, treść nieodpowiadającą profilowi czasopisma) nie będą mogły być przyjęte do procesu redakcyjnego.
2. Artykuły, które zostaną wstępnie przyjęte, są przekazywane do dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki, z której pochodzi Autor pracy, którzy:
- nie pozostają z autorem/ami w konflikcie interesów,
- nie są względem autora/ów z zależności służbowej,
- są specjalistami w danej dziedzinie i posiadają co najmniej stopień doktora oraz odpowiedni dorobek naukowy,
- cieszą się opinią rzetelnego recenzenta.
3. Recenzowanie tekstów odbywa się wg modelu rekomendowanego przez Ministerstwo, w którym autor/autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. podwójnie ślepa recenzja „double-blind review process”).
4. Redakcja przekazuje potencjalnemu recenzentowi abstrakt artykułu, pozostawiając mu swobodę podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu do recenzji. Termin podjęcia decyzji jest określony przez Redakcję (do 10 dni).
5. Recenzenci są zobowiązani w trakcie procesu recenzowania do poufności w opiniach na temat recenzowanego tekstu oraz nie wolno im wykorzystywać wiedzy na jego temat przed publikacją artykułu.
6. Obowiązkiem recenzenta jest wypełnienie formularza recenzji (dostępnego po zalogowaniu się w systemie) oraz zaznaczenie/naniesienie uwag w tekście i przesłanie pliku do Redakcji (opcja dostępna w systemie). Recenzja kończy się rekomendacją (wybór z listy):
- Zaakceptuj zgłoszony tekst
- Wymagane poprawki
- Do ponownej recenzji
- Do zgłoszenia w innym czasopiśmie
- Odrzucenie zgłoszonego tekstu
- Rekomendacje w komentarzu
7. Recenzent zobowiązany jest do wykonania recenzji w terminie określonym przez Redakcję (zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
8. Recenzje przekazywane są autorowi tekstu, który zobowiązany jest do zapoznania się ze wszystkimi uwagami, które są dla niego wiążące. Autor przesyła w wymaganym terminie (określonym wcześniej przez Redakcję) poprawiony tekst wraz z odpowiedziami na uwagi Recenzentów (oddzielny plik) oraz - jeżeli jest to wymagane - poprawiony materiał graficzny (oddzielne pliki), logując się w systemie Annales.
9. Decyzję o publikacji tekstu podejmuje zespół redakcyjny, na podstawie analizy uwag i konkluzji zawartych w recenzjach wraz z ewentualnymi odpowiedziami na nie autora tekstu i ostatecznej wersji tegoż tekstu dostarczonej przez autora.
10. Po opracowaniu technicznym i zredagowaniu artykuł jest przesyłany do korekty autorskiej; bez niej artykuł nie może być przekazany do druku. W korekcie należy uwzględniać wyłącznie błędy typograficzne; wszelkie dodatkowe zmiany w tekście czy na rycinach, zaproponowane przez autorów na tym etapie, mogą być zaakceptowane tylko w uzasadnionych wypadkach.
Harmonogram publikacji
Czasopismo jest rocznikiem. Artykuły są zbierane w trybie ciągłym. Po pozytywnym zakończeniu procesu recenzji artykuł będzie publikowany w wersji on-line z nr DOI.
Polityka Open Access
Czasopismo korzysta z Biblioteki Nauki (https://bibliotekanauki.pl/). Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty. Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu dokumenty w nim udostępnione są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej.
Redakcja czasopisma stosuje politykę dotyczącą zachowania zasobów cyfrowych poprzez ich archiwizację. Wersja opublikowana online (ostateczny plik wydawcy) przechowywana jest na platformie biblioteki cyfrowej UMCS bez ograniczeń czasowych.
Czasopismo zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do swoich treści zgodnie z zasadą, że publiczne udostępnianie badań wspiera szeroką globalną wymianę wiedzy.
Lista Recenzentów
2023
dr Stela Baltova, International Business School, Sofia, Bułgariadr Łukasz Chabudziński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, w Lublinie
dr hab. Anna Dziadkiewicz, Uniwersytet Gdański
dr Małgorzata Dziekanowska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
dr Sean Jugmohan, Business School, Durban University of Technology, Republika Południowej Afryki
dr hab. Wioletta Kałamucka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, w Lublinie
dr Jalayer Khalilzadeh, East Carolina University, Greenville, Stany Zjednoczone
dr hab. Mariusz Kistowski, prof. UG, Uniwersytet Gdański
dr hab. Sławomir Kurek, prof. UKEN, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
dr hab. Izabella Łęcka, prof. UW, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Wojciech Maciejowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
dr hab. Beata Meyer, prof. US, Uniwersytet Szczeciński
dr hab. inż. Marek Nowacki, prof. UWSB Merito, Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
dr Małgorzata Polna, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr inż. Jakub Skorupski, Uniwersytet Szczeciński
dr hab. Ewa Szafrańska, prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki
prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
prof. dr hab. Przemysław Śleszyński, IGiPZ PAN w Warszawie
dr hab. Tadeusz Zając, prof. IOP PAN, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie
dr Agata Zygmunt-Ziemianek, Uniwersytet Śląski w Katowicach