(Nie)potrzebna superwizja – komunikat z badań wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej
Streszczenie w języku polskim
W obszarze zawodów pomocowych mają zastosowanie narzędzia wspierające pracę osób je wykonujących – takim narzędziem jest superwizja. Celem prowadzonych badań wśród funkcjonariuszy Służby Więziennej było poznanie poglądów na temat superwizji i zapotrzebowania na nią w tej grupie zawodowej. Główny problem badawczy zawiera się w pytaniu: Jakie są poglądy funkcjonariuszy Służby Więziennej na temat możliwości zastosowania superwizji w ich pracy zawodowej? W tym celu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety oraz autorski kwestionariusz służący zebraniu poglądów dotyczących superwizji. Badaniami objęto 72 osoby z dwóch jednostek penitencjarnych. Z otrzymanych wyników badań wynika, że funkcjonariusze Służby Więziennej posiadają wiedzę na temat superwizji, wskazują na szereg jej zalet, ale też na pewne ograniczenia, jakie ma to narzędzie pracy. Niewiele ponad jedna trzecia badanych wyraziła chęć wzięcia udziału w superwizji, co jest zastanawiające, biorąc pod uwagę charakter wykonywanej pracy. Superwizja, jak wskazało wiele badanych osób, jest pojęciem często nieznanym (w szczególności w grupie strażników), a co za tym idzie budzi swego rodzaju obawy i lęki.
Słowa kluczowe
Pełny tekst:
PDFBibliografia
LITERATURA
Gelso, Ch., Hayes, J. (2004). Relacja terapeutyczna. Gdańsk: GWP.
Gilbert, M., Evans, K. (2004). Superwizja w psychoterapii. Gdańsk: GWP.
Hawkins, P., Shohet, R. (2006). Supervision in the Helping Professions: An Individual, Group and Organizational Approach. Philadelphia: Open University Press.
Krzyszkowski, J. (2010). Elementy organizacji i zarządzania w pomocy społecznej. Częstochowa: Ośrodek Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych.
Łuczyńska, M., Olech, A. (2013). Wprowadzenie do superwizji pracy socjalnej. Warszawa: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.
Łuszczyńska, M. (2017). Superwizja w socjoterapii – z rozwiązaniami z systemu pomocy społecznej w tle. W: E. Grudziewska (red.), Socjoterapia dzieci i młodzieży. Programy zajęć (Cz. 3; s. 24–46). Warszawa: Difin.
Szmagalski, J. (red.). (2011). Superwizja pracy socjalnej. Zastosowania i dylematy. Warszawa: Instytut Rozwoju Służb Społecznych.
Szymkiewicz, B. (2012). Szkolenie superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Materiały szkoleniowe. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia PTP.
Wonnacott, J. (2012). Mastering Social Work Supervision. London–Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers.
AKTY PRAWNE
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 grudnia 2016 r. w sprawie superwizji pracy socjalnej (Dz.U. 2016, poz. 2087).
DOI: http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.4.223-238
Data publikacji: 2021-01-25 12:17:28
Data złożenia artykułu: 2019-10-01 16:09:30
Statystyki
Wskaźniki
Odwołania zewnętrzne
- Brak odwołań zewnętrznych
Prawa autorskie (c) 2021 Ewa Grudziewska
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.