O rządach prawa w dawnej Polsce
Streszczenie w języku polskim
Rzeczpospolita szlachecka charakteryzowała się oparciem wszelkich działań władzy publicznej na prawie stanowionym. Jest to cecha wyróżniającą to państwo od zdecydowanej większości państw europejskich epoki wczesnonowożytnej, gdzie dominowała zasada suwerennej władzy absolutnego monarchy. W Polsce najwyższym organem władzy w państwie był sejm, w którym monarcha był tylko jednym z trzech stanów sejmujących, obok senatu i izby poselskiej. Sejm walny ukształtował się w drugiej połowie XV w., a jego kompetencje były rozszerzane przez dwa następne stulecia. Na początku XVI w. zwyciężył wśród szlachty pogląd o suwerenności prawa w państwie, któremu podporządkowany został także sam monarcha, zgodnie z zasadą głoszącą: in Polonia lex est rex. Można zatem stwierdzić, że w Polsce już w XVI w. doszło do praktycznego podziału władz według zasady, którą dwa wieki później sformułował baron de Montesquieu i która legła u podstaw ustrojów konstytucyjnych państwa burżuazyjnego. Dalszą zmianę przyniosła druga połowa XVIII w. W tym okresie jeszcze dobitniej daje się zauważyć podporządkowanie wszelkich działań państwa obowiązującemu prawu. Wytworzona została wówczas w zasadzie hierarchiczna struktura władz wykonawczych z królem, Strażą Praw pełniącą funkcję rządu, komisjami rządowymi stanowiącymi centralne instytucje resortowe oraz komisjami porządkowymi, na których spoczywała realizacja funkcji zarządu lokalnego. Wszystkie te organy kolegialne zostały powołane na drodze ustawodawczej odpowiednimi konstytucjami sejmowymi. Działalność i ich struktura określone zostały zatem w sposób wyraźny przepisami prawa. Mogły funkcjonować wyłącznie w ramach ustaw sejmowych oraz na ich podstawie. W większości państw europejskich dopiero postulaty liberalizmu politycznego w XIX w. przyniosły możliwość rozszerzenia kontroli rządu ze strony organu ustawodawczego w postaci odpowiedzialności konstytucyjnej i parlamentarnej ministrów. W Polsce natomiast wprowadziła tę zasadę już Konstytucja 3 maja 1791 r.
Słowa kluczowe
Pełny tekst:
PDF (English)Bibliografia
Akta unii Polski z Litwą, 1385–1791, eds. S. Kutrzeba, W. Semkowicz, Kraków 1932.
Bardach J., O Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Dzieje narodu i państwa polskiego, Warszawa 1998.
Bardach J., Prawo litewskie w Koronie Królestwa Polskiego, [in:] Kultura Litwy i Polski w dziejach. Tożsamość i współistnienie, ed. J. Wyrozumski, Kraków 2000.
Grodziski S., Porównawcza historia ustrojów państwowych, Kraków 1998.
Kaczmarczyk Z., Leśnodorski B., Historia państwa i prawa Polski, vol. 2: Od połowy XV wieku do r. 1795, ed. J. Bardach, Warszawa 1966.
Kucharski T., „W tej Rzeczypospolitej prawo królem, prawo senatorem, prawo szlachcicem”. Idea nadrzędności prawa i jej praktyczne konsekwencje w realiach staropolskiej przedkonstytucyjnej monarchii „mieszanej” (XVI–XVIII wiek), “Przegląd Prawa Konstytucyjnego” 2021, no. 3, DOI: https://doi.org/10.15804/ppk.2021.03.04.
Leśnodorski B., Dzieło Sejmu Czteroletniego (1788–1792). Studium historyczno-prawne, Wrocław 1951.
Lisiecki A., Trybunał Główny Koronny siedmią splendorów oświecony, Kraków 1638.
Malec J., Studia z dziejów administracji nowożytnej, Kraków 2003.
Malec J., Szkice z dziejów federalizmu i myśli federalistycznej w nowożytnej Europie, Kraków 2003.
Malec J., Ustrój polityczny, [in:] Encyklopedia historyczna świata, vol. 5: Historia nowożytna, Kraków 2000.
Państwo demokratyczne, prawne i socjalne. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Zbigniewowi Antoniemu Maciągowi, vol. 1: Studia konstytucyjne, eds. M. Grzybowski, P. Tuleja, Kraków 2014.
Rutkowski H., Trybunał Koronny w Piotrkowie, [in:] Dzieje Piotrkowa Trybunalskiego, Łódź 1989.
Uruszczak W., „Sejm walny wszystkich państw naszych”. Konstytucja Nihil novi i sejm w Radomiu w 1505 roku, Radom 2005.
Uruszczak W., Swoistość systemów prawno-ustrojowych państw Europy Środkowowschodniej w XV–XVI wieku, [in:] Europa Środkowowschodnia od X do XVIII wieku – jedność czy różnorodność, eds. K. Baczkowski, J. Smołucha, Kraków 2005.
Volumina Legum, vol. 2, Petersburg 1859.
Volumina Legum, vol. 9, Kraków 1889.
Witkowski W., Trybunał Koronny w Lublinie – organizacja i funkcjonowanie, [in:] 400-lecie utworzenia Trybunału Koronnego w Lublinie, Lublin 1982.
Wybór tekstów źródłowych z historii państwa i prawa polskiego, comp. J. Sawicki, vol. 1, part 1, Warszawa 1952.
Zarzycki W., Trybunał Koronny dawnej Rzeczypospolitej, Piotrków Trybunalski 1993.
DOI: http://dx.doi.org/10.17951/sil.2021.30.5.445-459
Data publikacji: 2021-12-17 19:45:29
Data złożenia artykułu: 2021-08-13 17:28:54
Statystyki
Wskaźniki
Odwołania zewnętrzne
- Brak odwołań zewnętrznych
Prawa autorskie (c) 2021 Jarzy Malec
Powyższa praca jest udostępniana na lcencji Creative Commons Attribution 4.0 International License.