Wytyczne dla autorów
W celu zakończenia rejestracji należy aktywować link, który został przesłany na adres mailowy podany w formularzu rejestracji.
Wstęp
W Annales UMCS sec. B publikowane są prace, w języku polskim lub angielskim, z dyscypliny: Nauk o Ziemi i środowisku oraz szeroko rozumianej geografii społeczno-ekonomicznej (w tym geografii turyzmu) i gospodarki przestrzennej.
Teksty nadesłane do publikacji w Annales UMCS sec. B powinny być dziełem oryginalnym, nigdy wcześniej niepublikowanym i niezłożonym do druku w innym wydawnictwie.
Czasopismo nie pobiera żadnych opłat za opublikowanie tekstu. Oznacza to, że autor nie ponosi żadnych kosztów za którykolwiek z etapów procesu wydawniczego od złożenia manuskryptu do opublikowania tekstu.
Wszystkie prace podawane są procesowi recenzji (http://journals.umcs.pl/b/about/editorialPolicies#peerReviewProcess).
Zgłoszenie tekstu
Zgłoszenie artykułu do czasopisma Annales UMCS sec. B odbywa się poprzez stronę internetową: https://journals.umcs.pl/b
Prosimy o przygotowanie plików zgodnie z wymaganiami poniżej:
PLIK Z TEKSTEM (wymagany)
Manuskrypt zawiera pełny tekst wraz z materiałem graficznym (ryciny i tabele) osadzonym w tekście.
PLIKI DODATKOWE (wymagane)
- Plik 1: oświadczenie o wkładzie procentowym (wzór dostępny w systemie w pierwszym kroku procesu przesyłania tekstu do publikacji)
- Plik 2: spis rycin i tabel (język polski i angielski)
- Plik 3: tabele
- Plik 4: rycina 1
- Plik 5: rycina 2
- Plik 6: rycina 3 itd.
Formatowanie tekstu
Objętość całego artykułu razem z ilustracjami nie powinna przekroczyć 12 -15 stron, łącznie ze streszczeniem, tabelami, ilustracjami i spisem literatury. Format zapisu tekstu: MS Word, czcionka Times New Roman 12 pkt.; odstępy 1,5 między wierszami; akapity z wcięciem 1,25 cm; bez dzielenia wyrazów; tekst wyrównany obustronnie; marginesy po 2,5 cm. Można stosować hierarchię tytułów, uwzględniając najwyżej dwa stopnie.
Struktura artykułu:
- Tytuł w języku polskim i angielskim (tytuł - powinien być zwięzły, nie zalecamy używania skrótów, wzorów)
- Abstrakt w języku polskim
- Słowa kluczowe w języku polskim
- Abstrakt w języku angielskim
- Słowa kluczowe w języku angielskim
- Wstęp
- Materiały i metody
- Wyniki
- Dyskusja
- Wnioski
- Podziękowania
- Źródła Finansowania
- Literatura
Uwaga: Autor po otrzymaniu pozytywnych recenzji, uzupełnia plik następującymi informacjami:
- Imię i nazwisko autora/autorów
- Afiliacja autora/autorów
- Numer ORCID autora/autorów
Przykład:
Beata Hołub
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Zakład Geoekologii i Paleogeografii, al. Kraśnicka 2d, 20-718 Lublin, Polska, beata.holub@umcs.pl
https://orcid.org/0000-0002-9083-285X
Abstrakt (w języku polskim i języku angielskim) jest zwięzły i rzeczowy o objętości ok. 200 wyrazów. Powinien on zawierać identyfikację obiektu badań oraz przedstawić istotę zastosowanej metody, wyniki i główne wnioski. Przeczytany tekst w oderwaniu od reszty pracy ma poinformować o jej zawartości.
Należy unikać odwołań do literatury, ale jeśli to konieczne, cytować autora (autorów) i rok (lata). Ponadto należy unikać niestandardowych lub nietypowych skrótów.
Słowa kluczowe
Należy podać 3-5 słów kluczowych opisujących tematykę pracy, w języku polskim i angielskim. Słowa kluczowe używane są do celów indeksowania.
Wstęp – powinien w sposób zwięzły przedstawiać aktualny stan wiedzy w zakresie omawianej problematyki na podstawie przeglądu krajowej i międzynarodowej literatury. Należy uzasadnić wybór tematu badań, a następnie przedstawić jasno postawiony cel pracy.
Obszar badań – tylko w przypadku artykułów, które koncentrują się na danym obszarze. Należy krótko przedstawić informacje na jego temat, niezbędne z punktu widzenia realizacji celu pracy.
Materiał i metody - należy podać szczegóły metod, tak aby umożliwić zastosowanie opisanej metodologii innym badaczom. Metody, które są już opublikowane, należy zamieścić jako odniesienie i zacytować źródło. Należy również opisać wszelkie modyfikacje istniejących metod.
Wyniki - należy przedstawić i omówić uzyskane rezultaty, ułożone w logiczny ciąg rozumowania, z uzasadnionym wykorzystaniem tabel, wykresów itp.
Dyskusja – pokazuje czy uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę i omawia je na tle dokonań poprzedników.
Wnioski - muszą przedstawiać w sposób przejrzysty i jednoznaczny wyniki badań oraz ich teoretyczne i praktyczne implikacje.
Podziękowania (opcjonalnie) są formalnym oświadczeniem, w którym Autor dziękuje oraz uznaje wkład osoby (osób) podczas badań (np. udzielając pomocy językowej, pomocy w pisaniu lub korekty artykułu).
Źródła finansowania (opcjonalnie) należy wymienić źródła finansowania w sposób, spełniający wymogi instytucji finansującej.
Powołanie na literaturę w tekście
Należy powoływać się na literaturę, cytując nazwisko autora i rok publikacji np. (Mojski 1993; Ashley, Warren 1997; Zuchiewicz i in. 2007; Łanczont, Madeyska (red.) 2015)
Tabele - tabele muszą być ponumerowane (cyframi arabskimi) zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście artykułu oraz zaopatrzone w tytuł na górze (w językach polskim i angielskim). Wszystkie kolumny tabeli powinny zawierać nagłówki wyjaśniające (w językach polskim i angielskim – w języku angielskim zapisane kursywą). W tabelach nie powinny być powtarzane dane, które są dostępne w innym miejscu w pracy (np. na wykresach).
Tabele należy przesłać w oddzielnym pliku (jako pliki dodatkowe), w takim formacie jak tekst lub w arkuszu kalkulacyjnym Excel.
Ryciny (mapy, fotografie, wykresy) - ryciny muszą być ponumerowane (cyframi arabskimi) zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście i podpisane na dole (w językach polskim i angielskim) oraz przygotowane w odpowiedniej rozdzielczości (minimum 300dpi kolor i 600dpi skala szarości). Etykiety umieszczone na rycinie powinny być zapisane w językach polskim i angielskim – w języku angielskim zapisane kursywą, jeżeli artykuł jest w języku polskim.
Ryciny powinny być przygotowane w rozmiarze w jakim będą publikowane, tak by nie istniała konieczność ich zmniejszania. Maksymalny rozmiar zadruku wynosi 173 mm x 126 mm.
Każda rycina powinna być przesłana w oddzielnym pliku (jako plik dodatkowy) w formacie TIF, JPG, BMP, PNG lub w programie graficznym CorelDraw.
Bibliografia
– od roku 2024 bibliografia jest przygotowywana w stylu APA, tj. według schematu:
Nazwisko autora, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Przykłady:
Czasopismo
Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł artykułu. Tytuł czasopisma, numer rocznika (numer zeszytu), zakres stron. DOI (aktywny link)
Bernat S. (2017). Wartość krajobrazu dla rozwoju turystyki w uzdrowiskach. Annales UMCS sec. B, 72(2), 97–126. DOI: https://doi.org/10.17951/b.2017.72.2.97-126
Long H., Zhang Y., Tu S. (2019). Rural vitalization in China: A perspective of land consolidation. Journal of Geographical Sciences, 29(4), 517–530. DOI: https://doi.org/10.1007/s11442-019-1599-9
Książka
Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawca.
Mojski J.E. (1993). Europa w plejstocenie. Ewolucja środowiska przyrodniczego. Warszawa: Wydawnictwo Polska Agencja Ekologiczna.
Matsui K. (2014). Geography of Religion in Japan. Tokyo: Springer Japan. DOI: https://doi.org/10.1007/978-4-431-54550-7
Rozdział w książce
Nazwisko, inicjał imienia (rok wydania). Tytuł rozdziału. W: inicjał imienia, nazwisko (red.), Tytuł książki (zakres stron). Miejsce wydania: Wydawca.
Zuchiewicz W., Badura J., Jarosiński M. (2007). Aktywne uskoki Polski. W: M. Harasimiuk, T. Brzezińska-Wójcik, R. Dobrowolski (red.), Budowa geologiczna regionu lubelskiego i problemy ochrony litosfery (s. 253–259). Lublin: Wydawnictwo UMCS.
Hall C.M., Mitchell R., Sharples L. (2003). Consuming places: the role of food, wine and tourism in regional development. W: C.M. Hall, L. Sharples, R. Mitchell, N. Macionis, B. Cambourne (red.), Food tourism around the world: development, management, and markets (s. 340–343). Oxford: Butterworth Heinemann. DOI: https://doi.org/10.1016/B978-0-7506-5503-3.50005-1
Mapa
Roman M. (2011). Szczegółowa Mapa Geologiczna Polski w skali 1:50 000, arkusz Gostynin (481). Warszawa: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Akty prawne
Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z dnia 6 stycznia 2005 roku. Dz.U. z 2005 r. nr 17, poz. 141.
Źródła internetowe
Tytuł (rok wydania). Online: pełny adres URL oraz data dostępu (dostęp: dzień, miesiąc, rok).
Główny Urząd Statystyczny (2017). Statystyka międzynarodowa. Online: http://stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/porownania-miedzynarodowe/tablice-o-krajach-wedlug-tematow/turystyka (dostęp: 9.04.2019).
World Development Report (2019). Online: http://www.worldbank.org/en/publication/wdr2019 (dostęp: 5.04.2019).
Piśmiennictwo należy wskazać w tekście, podając w nawiasie nazwisko autora, a następnie dane publikacji:
- cytowanie w nawiasach: (Wesołowska, 2018) lub (Flaga i Wesołowska, 2020) lub (Krukowska et al., 2014), jeśli jest więcej niż dwóch autorów
- cytowanie w tekście: według Wesołowskiej (2018), według Flagi i Wesołowskiej (2020), przy trzech i więcej autorach: według Krukowskiej et al. (2014)
W przypadku dosłownego przytaczania fragmentu tekstu numer strony podajemy według schematu (Flaga, 2020, s. 10-11).
W przypadku odwoływania się w jednym przypisie do dwóch lub więcej publikacji, należy je uporządkować alfabetycznie według nazwiska pierwszego autora każdej z nich. Poszczególne prace oddziela się średnikiem, np.: (Flaga, 2012; Krukowska, 2009; Wesołowska, 2018).
Różne publikacje tego samego autora z tego samego roku wydania oznaczamy literami a, b, c itd. w porządku rosnącym (od najstarszej).
Spis rycin i tabelWszystkie ryciny i tabele muszą być cytowane w tekście, ponumerowane zgodnie z kolejnością pojawiania się w tekście i zatytułowane w językach polskim i angielskim ze wskazaniem źródła.
Przykład:
Ryc. 1. Położenie obszaru badań (opracowanie własne).
Tab. 1. Formy ochrony przyrody w Polsce i województwie lubelskim w 2013 r. (opracowanie własne na podstawie Ochrona środowiska 2014).
Prawa autorskie danych zawartych w opracowaniu.
Autorzy sami są odpowiedzialni za uzyskanie zgody na powielanie materiałów chronionych prawami autorskimi z innych źródeł. Dotyczy to zarówno reprodukcji bezpośredniej, jak i „reprodukcji pochodnej” (w przypadku, gdy utworzyłeś nową figurę lub tabelę, która pochodzi w dużej mierze ze źródła chronionego prawami autorskimi).
Po pomyślnym przedłożeniu rękopisu autorzy otrzymują automatyczny potwierdzający e-mail.